Jak umýt nádobí a šetřit přírodu

Bez ohledu na to jestli jste majitelem myčky na nádobí nebo používáte dřez, musíte mýt nádobí každý den. V obou případech je dobré brát ohled na ekologické a ekonomické hledisko. Péče o životní prostředí by se pro nás mělo stát životním stylem. 
 
Ekologický způsob ručního mytí nádobí
 
Přestože je používání myčky považováno za nejekologičtější a nejekonomičtější, ne každý má toto zařízení doma z různých důvodů. Existují však způsoby, jak učinit tradiční mytí ve dřezu šetrnějším k životnímu prostředí:
 
 
Horká voda s jedlou sodou funguje nejlépe na odolné, mastné skvrny. Pokud chcete voňavé aroma, můžete přidat pár kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje (např. citronový nebo tea tree oil).
Pro mytí nádobí, které není mastné, např. čajové šálky, šálky a sklenice, stačí je namočit do vody s trochou soli. Sůl je učiní nejen čistými, ale také lesklejšími.
Při oplachování nádobí můžete nalít do vody půl sklenice octa. Poté nádobí opláchněte. Nechte volně oschnout nebo otřete. Ocet je krásně rozzáří.
Můžeme si připravit domácí prostředek na nádobí, stačí smíchat: jedlou sodu, mýdlové vločky, pár kapek octa, pár kapek silice, hotovou tekutinu přelít do skleněné lahvičky.
Ekologické mytí nádobí je také o spotřebě co nejmenšího množství vody, ale zároveň o důkladném a správném umytí nádobí. Nejlepší je napustit do dřezu teplou vodou a namáčet do něj špinavé nádobí. Nejméně ekologickým způsobem je mytí nádobí pod tekoucí vodou. Důležité je také pořadí mytí. Začít bychom měli mytím sklenic a hrnků, poté jsou na řadě nože, vidličky a lžíce, pak talíře a hrnce a nakonec ty nejmastnější pánve. Také bychom měli pamatovat na to, abychom ze špinavého nádobí před mytím odstranili co nejvíce zbytků jídla.
 
Důležité také je, čím nádobí myjeme. Houbičky dostupné v drogeriích jsou z velké části vyrobeny z ekologicky závadného plastu, proto místo nich raději použijte ekologické drátěnky z bavlny, lnu, tetra, bambusu nebo konopných vláken.
 
Ekologická myčka nádobí
V současnosti je mytí nádobí v myčce považováno za nejekologičtější – zvláště pokud ji nastavíme na speciální eko program. Spotřebuje pak minimální množství vody i elektřiny. Bez významu však nejsou ani mycí prostředky, které používáme. Ty, které jsou k dostání v drogeriích, obsahují mnoho ekologicky škodlivých chemikálií a také mikro plasty, které trvale pronikají do spodních vod. Abychom se tomu vyhnuli, můžeme si sami připravit domácí, ekologické kostky do myčky. Oplachový prostředek jednoduše nahradíme octem. Nebo jednoduše zakoupit na našich stránkách tablety do myčky.
 
 
K přípravě ekologických kostek do myčky budete potřebovat:
 
soda - 1 šálek
borax - 1 šálek
sůl - 0,5 šálku
citronová šťáva - minimálně 0,5 šálku
formy na led
 
Ingredience by se měly spojit a důkladně promíchat, poté nalít do forem na led. Když hmota dobře ztuhne (asi po jednom dni), jsou kostky připraveny k použití.
 
Vlastní mycí prostředky nebo tablety do myček jsou ekologické ještě z jednoho důvodu. Tím, že rezignujeme na hotové, dostupné v obchodech, omezujeme i množství plastového odpadu - plastových lahví a sáčků nebo fólií, do kterých je obvykle balena každá jednotlivá tableta do myčky. Pokud jste pracovně vytížení a nestíháte si vyrobit vlastní tablety do myčky doporučuji tablety do myčky z naší nabídky https://www.ekochatka.cz/…ks/. Dále máme v nabídce leštidlo do myčky https://www.ekochatka.cz/…ml/ i sůl do myčky https://www.ekochatka.cz/…ky/